صفحه اصلی > مصوبات و صورت جلسات 
اخبار > صورت جلسه گروه مطالعات اجتماعی (جلسه 3 سال 98-97)


  چاپ        ارسال به دوست

صورت جلسه گروه مطالعات اجتماعی (جلسه 3 سال 98-97)

باسمه تعالي

صورت جلسه گروه مطالعات اجتماعی مدرسه  مفيد

 

شماره جلسه: 3

منشيجلسه:

تاريخ: 29/7/97

روز: یکشنبه

شروع:16

تنفس:-

پايان:17

 

 

موضوعات اخذ شده

حاضرین

(آقایان)

حضور

تأخير

شورای دانش آموزی

آزمندیان

ü

 

13 آبان

رزاقی

ü

 

طرح درس اردوی مشهد

شیخ الاسلامی

ü

 

دعوت از کارشناس

کریمیان

ü

 

 

 

رديف

عنوان

مصـــوبــــات

مسؤول پيگيري

(آقایان)

موعد

1

شورای دانش آموزی

انتخابات شورای دانش آموزی پایه هفتم در روز شنبه 5 آبان و پایه هشتم در روز یکشنبه 6 آبان در زنگ ظهر با راهبری دبیران مطالعات اجتماعی پایه برگزار می گردد.

در هر دو پایه نسبت به فرهنگ اخلاق انتخاباتی و تبلیغات، اطلاع رسانی و آموزش های لازم داده شده است.

 

 

2

13 آبان

گروه مطالعات اجتماعی به مناسبت 13 آبان کتاب های زیر را که مرتبط با طرح درس های کتاب درسی می باشد، پیشنهاد می نماید :

پایه هفتم :

کتاب «بابای پولدار، بابای بی پول» که مرتبط با سرفصل «مقتصد بودن» در طرح درس «تولید، توزیع، مصرف» می باشد، پیشنهاد می شود. این کتاب از سوی جناب آقای فهیم نیا در مدرسه مفید قلهک برای دانش آموزان تهیه و بر اساس آن کار آموزشی شده است که از تجربیات آن مدرسه نیز استفاده می شود.

پایه هشتم :

کتاب «من برده هستم» از مک کیساک (دفتر خاطرات برده سیاه پوستی هست که مخفیانه سواد یاد میگیرد و برای الغای برده داری تلاش میکند) که به طرح درس عدالت و تعاون و قانون مربوط است.

کتاب «حکایت های فلسفی برای با هم بودن» از میشل پیکمال (حکایت های کوتاهی است که بچه ها را وادار به تفکر درباره همزیستی سالم در جامعه میکند)

پایه نهم :

در راستای طرح درس تاریخ معاصر ، بخش دفاع مقدس کتاب های زیر پیشنهاد شده است:

همه سیزده سالگی ام

ملاصالح

سیزده ساله ها

آن بیست و سه نفر

داستان بهنام

 در نهایت در صورت تصویب این کتاب ها از سوی مدرسه، فعالیت های ضمیمه آن نیز طراحی و در گروه بررسی می شود.

 

همچنین به مناسبت این روز در طرح درس مطالعات اجتماعی پایه نهم، دانش آموزان علاقه مند به طراحی پوستر در 4 مناسبت (شهادت فهمیده، تبعید امام به ترکیه، کشتار دانش آموزان در سال 57 و اشغال سفارت آمریکا در سال 58) می پردازند که این پوسترها در فضاسازی ورودی مدرسه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

همچنین نهایتا پیشنهاد شد به مناسبت تکریم جایگاه دانش آموزان در این روز طومار نوشته های آنها درباره دانش آموزی شان در فضاهای مدرسه نصب گردد، به این ترتیب که با بهره گیری از پشت بنرهای مستعمل و بلااستفاده و ماژیک، برنامه نوشتن یک جمله درباره «دانش آموز مفیدی» اجرا می شود که برای این امر به حضور و همراهی جناب آقای کیانپور یا جناب آقای باقری در زنگ های تفریح و آزاد نیاز است که با ایشان هماهنگ خواهد شد. نهایتاً با عکس گرفتن از جملات برگزیده و چاپ آن، می توان انگیزه بخش مشارکت دانش آموزان شد.

 

 

3

طرح درس مطالعات اجتماعی برای اردوی مشهد هفتم

با توجه به در پیش بودن اردوی مشهد پایه هفتم در آبان ماه :

در درس مطالعات اجتماعی، جناب آقای رزاقی با توجه به فصل دوم کتاب و موضوع قانون، قوانین اردویی را در کلاس تصویب و اطلاع رسانی می کنند.

همچنین به منظور تمرین مقتصد بودن یک کاربرگ فعالیتی مربوط به خرج های هر دانش آموز در اردو طراحی می شود که این کاربرگ در جلسه آتی گروه، مورد بررسی قرار می گیرد.

در درس جغرافی، جناب آقای آزمندیان با توجه به فصل پنجم کتاب و آموزش جهت یابی جغرافیایی و نقشه کشی، کروکی حسینیه محل اسکان تا حرم مطهر را با استفاده از جهت یابی آموزش داده و به عنوان فعالیت از دانش آموزان خواهند خواست. همچنین نقشه گنگ آستان مقدس تهیه و از دانش آموزان خواسته می شود تا ضمن حضور در حرم، صحن ها و رواق ها و بخش های حرم را روی نقشه یادداشت کنند.

نهایتاً درس 16 کتاب که به موضوع گردشگری مذهبی و خاص شهر مشهد پرداخته است نیز به صورت ویژه زودتر تدریس خواهد شد.

نهایتاً مقرر شد جناب آقای کریمیان نیز با توجه به اردوی یزد، طرح درس و برنامه های ویژه خود را به گروه بیاورند.

 

 

4

دعوت از کارشناس/ استفاده از مجلات رشد

مطابق اعلام قبلی در مطالعات اجتماعی پایه هشتم، یک دکتر نابینا در روز سه شنبه 1 آبان مهمان کلاس های مطالعات خواهند بود. در این زمینه صفحات 8 تا 11 مجله رشد نوجوان (شماره مهرماه) یک گزارش ویژه کار کرده است که قرار شد، جناب آقای کریمیان به این موضوع در سر کلاس توجه ویژه ای داشته باشند و سر کلاس گزارش آن خوانده شود.

همچنین در همین راستا مقرر شد، معلمین مطالعات اجتماعی مجلات رشد را با نگاه استفاده بهینه در کلاس درس مورد بررسی قرار دهند و با استفاده از این فرصت وظرفیت موجود، استفاده شان را در هر جلسه با گروه در میان گذارند.

در طرح درس مطالعات اجتماعی پایه هفتم، در موضوع قانون، جناب آقای مصلحی(از اولیای پایه نهم) به عنوان کارشناس دادگستری در روز 15 آبان مهمان کلاس هفتم خواهند بود.

 

 

 

 


٢٣:٥٥ - جمعه ٤ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٦٢٥٣    /    تعداد نمایش : ١٦٥







کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال مجتمع آموزشی مفید می باشد.